Architekt a designér Josef Hoffmann se narodil v Brtnici r. 1870. Jeho rodný dům byl v roce 1945 zabaven komunisty, po roce 1989 převeden do majetku obce. V roce 2003 byla dokončena rekonstrukce, při níž byly obnoveny osobité úpravy, provedené Josefem Hoffmannem v letech 1907-1911. Na stěnách v prvním patře byly tak znovu použity malované iluzivní "tapety", pro něž Hoffmann vytvořil vzory šablon.
Fotky vzorů výmalby jsou v minulém příspěvku a jak to vypadá v kombinaci s ostatním vybavením vidíte níže.
Joseff Hoffmann založil společně s malířem Kolomanem Moserem a průmyslníkem Fritzem Waendorferem dílnu uměleckého řemesla Wiener Werkstätte. Snažili se vzbudit zájem o moderní užité umění u měšťáků a dokonce i dělnictva. Tento přístup tvůrců se setkával s obdivem na stránkách soudobých uměleckých časopisů, nicméně nejširší veřejnost nebyla na takové věci zvyklá a nechápala (viz článek na archinet.cz).
To mi trochu připomíná současnost. Taky je spousta designérů, dokonce i mnoho akcí, na nichž je možné se s akuálním designem seznámit a něco zajímavého si pořídit (třeba na Designbloku). Ale odráží se to nějak pozitivně na soukromém životním prostoru nejširší veřejnosti? :-)
Návrhy interiérů. Realizace nábytkových kusů jsou k vidění na webu Bonluxat.
Pracovna architekta Hoffmanna.
Exteriér domu, altán ve dvoře a balkon.
V Hoffmannově domě byla letos nafocena nová kolekce Zuzany Kubíčkové JL 2012. Fotografie od Karla Losenického najdete tady.
úterý 7. srpna 2012
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku (Atom)
Jé, kolem něj jezdím každý týden k rodičům :), krásně zdokumentované!
OdpovědětVymazatLen a já si na tvém blogu vždycky říkám, že žiješ v nějaké krásné krajině - tak už zhruba vím, kde. :-)
Vymazatjá jen doplním, že za krásnou rekonstrukcí/obnovou stojí také konkrétní soudobí architekti Hrůša a Pelčák, dnes již pracující samostatně. Hodně se mi líbí vestavba městské knihovny do hospodářského křídla: http://www.hrusa-atelierbrno.cz/obcanske-stavby/rekonstrukce-rodneho-domu-josefa-hoffmana-v-brtnici/
OdpovědětVymazatDěkuji za doplnění architektů.
VymazatKnihovnu jsme bohužel neviděli, měli zavřeno. Na fotkách se mi taky líbí, ve skutečnosti jsem byla tak okouzlena pohledem na balkon, altán, kytky kolem a čápy na komíně, že jsem novodobou vestavbu při pohledu ze dvora víceméně přehlédla. :-)
Do minulého týdne jsem o městečku Brtnice vůbec nikdy neslyšela. Při cestě na dovolenou jsme omylem sjeli z trasy a projížděli jím. Byla to nádhera. Při cestě zpět v sobotu 4.8. jsme tam už zastavili úmyslně. Prošli jsme ho celé včetně muzea. Byla jsem okouzlena a nadšena krásou města.Pobyli jsme tam asi 4 hodiny a návštěvu města vč. muzea doporučuji všem. Marie
OdpovědětVymazatMy jsme do Brtnice jeli cíleně za Hoffmannovým domem a prohlédnout městečko jsme ani nestihli. Jen jsme prošli po mostě se sochami a postáli u sochy medvěda.:-) Ale děkuji za tip, třeba se tam ještě někdy vypravíme.
VymazatSkvělý tip na výlet, až bude auto, určitě zajedu!
OdpovědětVymazatProhlédni celou Brtnici, jak píše Marie výše.:-)
VymazatÚplně jsi mě, Jani, svým článkem nadchla, protože jsem viděla nedávno Zuzčinu kolekci a s otevřenou pusou jsem zírala na ty stylové prostory. Tak teď mám zbytek potřebných informací a pěkně mi to zapadá do mozaiky.
OdpovědětVymazatFotit kolekci v Hoffmannově domě musel být zážitek. Rozhodně mě v létě brtnická cesta nemine, to si ujít nenechám ;-). Děkuju za báječnou inspiraci!
Moc tě zdraví Vivi
Vivi, jsem moc ráda, že ti článek přišel vhod.:-) Ta kolekce Zuzany Kubíčkové byla v Hoffmannově domě asi i vystavena, ale při naší návštěvě už byly k vidění jen fotky.
VymazatPřeju příjemnou brtnickou cestu. :-)
Tapety nemají chybu, příjemná inspirace.
OdpovědětVymazat