pondělí 28. července 2014

Ze zákulisí Janáčkova divadla

Jsou prázdniny a tak se musíme postarat o nějakou zábavu pro dítě. Už jsme vyčerpali babičky, moře i chatu, takže přišla na řadu místní kultura. Jenže pondělí je trošku kulturně plonkový den, takže jsem hledala, co by se dalo... a našla!

gobelín Aloise Fišárka ve foyer Janáčkova divadla
Tip pro Brňáky - letní prohlídky divadel. Můžete si prohlédnout Janáčkovo divadlo, Mahenovo divadlo a Redutu. Já dnes byla s dcerou na první prohlídce v Janáčkově divadle, bylo nás jen 7 a bylo to moc zajímavé. Prošli jsme se po jevišti s obrovskými kulisami, byli jsme ve strojovně, provazišti, nahlédli jsme do zkušebního sálu pro balet i pěvecký sbor. Ukázali nám i ředitelský salonek, kde bylo poněkud zatuchlo. :-) Na chodbách byly obrovské bedny pro kostýmy a nakoukli jsme i do jedné divadelní šatny.
občerstvovací koutek
ředitelský salonek má za oponou kuchyňku
umělci a zajímavá křesla 

výstava kostýmů 
jeviště a kulisy 
druhá strana jeviště
zkušební baletní sál 
zkušebna sboru, krásně prosvětlená, s výhledem na město

pohled z provaziště
hlavně pro nočný vrátný! 
kostýmy
bedny na kostýmy

Moc ráda bych viděla taky kostymérnu a dílnu, kde vyrábějí kulisy, tak snad někdy příště. Možná je k vidění v jiném divadle,určitě zajdeme i do Mahenova a Reduty. Půjdete se taky podívat do divadelního zákulisí? Nebo máte tip na jiný nevšední zážitek v letním Brně? Děkuji a těším se. :-)

Prachmizerné fotky jsou z mobilu a mé třesoucí se ruky.

4 komentáře:

 1. To mě potěšilo, že vidím tak krásné dílo pana Fišárka. On žil u nás v Kokoříně v Šemanovicích, má tam krásnou hrobku, chodím se na ni dívat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bezva, děkuji za doplnění. :-) Gobelín byl původně návrhem opony pro divadlo a jeho námětem jsou Příhody lišky Bystroušky. Při prohlídce jsme měli najít lišku - chtěla jsem hádanku přenést na blog, ale na tak mizerné fotce to nejde (liška je kdyžtak nad prvním křeslem zleva).

   Vymazat
 2. Tak další tipy na výlety v Brně nemám, jelikož nejsem místní, ale prohlídky ostatních divadel bych určitě také využila :-) Líbí se mi styl v jakém je divadlo "pojato" ... Ačkoli se mi obyčejně nelíbí, tak pro toto divadlo se jakýmsi způsobem hodí. Do Brna se chci jev ještě v průběhu srpna jet podívat, tak kdyby mi to vyšlo na pondělí, šla bych se i podívat :-) Musí se na prohlídku objednávat, nebo stačí přijít a koupit lístky? Popř. jaká je cena prohlídky?

  Hzeký den,
  Skills of Art

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Prohlídky divadel budou ještě v příštím týdnu, do 9.8.2014. Veškeré info je tady: http://www.ndbrno.cz/prodej/prohlidky-narodniho-divadla-brno. A vstupenky se musí koupit předem - v předprodeji na Dvořákově 11 nebo v Redutě. To jsem nevěděla a pro vstupenky jsme musely utíkat těsně před začátkem prohlídky. :-)
   Přeju příjemný pobyt v Brně!

   Vymazat