neděle 13. října 2013

Domy v moci

Domy v moci byly tématem vycházky, kterou na Den architektury v Brně vedla Bára Šimonová.
Místem srazu účastníků stanovila těžiště zeleného trojúhelníku na Konečného náměstí. Tedy onen nehostinný kousek zeleně, kde byl loni v létě umístěn Posed.

První zastávkou komentované prohlídky byla právnická fakulta na Veveří. Já byla uvnitř poprvé, zaujal mě prosklený strop ve vstupní hale a vitrážemi zdobená aula.Od právnické fakulty jsme přešli po "Akademickém náměstí", jež už desítky let čeká na svou realizaci (a zatím je tam parkoviště, občas cirkus, jindy pouťové atrakce). Zastavili jsme se kousek od probíhající stavby Sonocentrum na ulici Veveří. V té kouli uprostřed má být ultramoderní koncertní sál neslýchaných kvalit.


Přešli jsme do dalšího "domu moci", do budovy Univerzity obrany, podle svého tvaru zvané Rohlík. Stavba je dílem architekta Bohuslava Fuchse. Černobílé fotky najdete na webu o brněnské architektuře BAM.

Dostali jsme se i dovnitř Univerzity, kde jsme mohli obdivovat zachovalé původní prvky - zejména krásné schodiště.

 

Zajímavé byly i původní tvarované zárubně.
Těžko říct, jak to vypadá v interiérech budovy - chodba nepůsobí moc dobrým dojmem (ty květináče na parapetu jsou ovšem dojemné :-)... a do divoce okachličkované místnosti, kde probíhala rekonstrukce, jsem raději nahlížet neměla...A pozor - je pohotovostní stav ALPHA. Což je nejnižší pohotovostní stav - před teroristy se tedy můžeme cítit jakž takž v bezpečí. A to je určitě dobré vědět.

6 komentářů:

 1. Do právnické fakulty už jsem měla možnost nahlédnout, ale rohlík ve mě zvenku vzbuzuje takové pocity ohrožení, zvlášť když jsou kolem pánové v zeleném /ale uklidnil mě stav ALPHA/. To schodiště je opravdu krásné, kachličky opravdu hnusné a já se ptám, kdo může za takové parapety? .)

  OdpovědětVymazat
 2. Tak těch kachliček jsem se lekla, ale zas to mají vyladěné s nátěrem zárubně, takže snaha tu byla:-) Průhled schodištěm a detail zábradlí za vyfocení ovšem stojí...krása!

  OdpovědětVymazat
 3. To schodiště je úžasný. Já v Brně bydlela skoro 6 let a kolem rohlíku často jezdila. Netušila jsem, jak může být zajímavý uvnitř.
  Jak jednoduché a levné by bylo nechat ty kachlíky bílé, že? Škoda...

  OdpovědětVymazat
 4. Ty kachle - to mě vyloženě bolí :(

  OdpovědětVymazat
 5. Zavřela bych někoho, kdo je schopen takové kachle vůbec vyrobit!!! Parapety mi vyloudily úsměv na tváři a schodiště mě naprosto nadchlo. Je famózní!:)

  OdpovědětVymazat
 6. No popravdě takový to retro těch 80-90let, to gymnázium a takových budov se nachází taky po Praze dost. Jinak co se týká takových parkovišť tak jsou občas řešené v zajímavém stylu. Jinak taková architektura mě docela baví a zajímá.

  OdpovědětVymazat